CyberPower OL1000RTXL2U Smart App Online UPS Systems
Adding to cart… The item has been added
SKU:
ETDOL1000RTXL2U
UPC:
Condition:
New
Mfr #:
OL1000RTXL2U
Weight:
39.60 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Questions? Call us at 1-800-944-0338
Mfr # OL1000RTXL2U
• 1000 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
• 900 W load capacity - backup power for your valuable electronics
• Up to 7.40 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruption
Main Features
Manufacturer: CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number: OL1000RTXL2U
Manufacturer Website Address: www.cyberpowersystems.com
Brand Name: CyberPower
Product Line: Smart Application
Product Model: OL1000RTXL2U
Product Name: Smart App Online OL1000RTXL2U 1000VA 100-125V Sine Wave LCD Rack/Tower UPS
Product Type: Dual Conversion Online UPS
Technical Information
Plug/Connector Type: NEMA 5-15P
Receptacles: 8 x NEMA 5-15R
Dataline Protection: RJ-11
Dataline Protection: RJ-45
Overload Protection: Yes
Bypass Switch: Automatic
Bypass Switch: Manual
Emergency Power OFF: Yes
Cord Length: 10 ft
Transfer Time: 0 ns
Power Description
Load Capacity: 1000 VA/900 W
Input Voltage: 120 V AC
Input Voltage Range: 55 V AC - 150 V AC
Output Voltage: 110 V AC
Output Voltage: 115 V AC
Output Voltage: 120 V AC
Output Voltage: 100 V AC
Waveform Type: Sine Wave
Management
Network Management: SNMP/HTTP Remote Monitoring
Alarm: Battery Mode
Alarm: Overload
Alarm: UPS Fault
Alarm: Low Battery
Controls/Indicators
Status Indicators:
• Power On
• Line Mode
• Battery Mode
• Bypass Mode
• Fault
• Replace Battery
Interfaces/Ports
Serial Port: Yes
USB: Yes
Battery Information
Battery Characteristics: Maintenance-free
Battery Chemistry: Sealed Lead Acid (SLA)
Backup/Run Time (Full Load): 7.40 Minute
Backup/Run Time (Half Load): 20 Minute
Typical Battery Recharge Time: 4 Hour
Hot Swappable: Yes
Physical Characteristics
Height: 3.5"
Width: 17"
Depth: 16.9"